Klauzola 500 mln euro dhe rroga e lartë, Kessie prezantohet te Barcelona “Kur të thërret një si Xavi…”

Pas datës fatale të 30 qershorit dhe skadimit të kontratës me Milanin, për Franck Kessie te Barcelona kishte mbetur vetëm njoftimi zyrtar që mbërriti dje. Mesfushori i Fildishtë vjen si transferim i lirë, ka nënshkruar kontratë deri më 30 qershor 2026 (nga 6.5 milionë neto në sezon) dhe do të ketë një klauzolë përfundimi prej 500 milionë euro.

Pas njoftimit zyrtar të klubit dje, sot vijnë fjalët e para të Kessie si lojtar i ri i Barcelonës. Këto janë deklaratat e ish-Milanit të raportuara nga “Sport”: “Është një mundësi e madhe, Barça është një ekip i madh dhe jam shumë i lumtur që jam këtu.

Kur ju thërret një trajner i madh si Xavi, i cili ishte një lojtar i madh, shikoni se të gjitha përpjekjet tuaja kanë vlejtur. Unë jam një lojtar që punoj shumë dhe jap gjithçka në fushë për të fituar titujt.

Pozicioni në fushë? Xavi do ta dijë se cili pozicion është më i miri për mua për të ndihmuar ekipi”. Një nga idhujt e tij Blaugrana: “Idhulli im është Yaya Toure, i Fildishte si unë. Kam luajtur me të në kombëtare dhe dua të kem një karrierë si e tij”

Franck Kessie ka lindur më 19 dhjetor 1996 në Ouragahio në Bregun e Fildishtë. Mesfushori e filloi karrierën e tij në Stella Club d’Adjame në vendin e tij para se të transferohej në Itali në 2014 për të nënshkruar për Atalanta.

Kessie filloi në ekipet e të rinjve në klubin me bazë në Bergamo dhe ai shpejt bëri kërcimin në nivelin profesional me një lëvizje huazimi te skuadra e Serisë B, Cesena. Ivoriani luajti në mesfushë dhe në qendërmbrojtës për klubin Emilia Romagna dhe bëri mjaftueshëm përshtypje që trajneri i ri i Atalantas, Gian Piero Gasperini ta rikthejë atë në Bergamo me Kessie duke u bërë gradualisht një anëtar i rëndësishëm i skuadrës së parë pasi shënoi dy herë në debutimin e tij në Serie A.

Pas një sezoni të shkëlqyer 2016/17 me Atalantën, Kessie tërhoqi vëmendjen e gjigantëve të Serisë A, AC Milan. Mesfushori nënshkroi për kuqezinjtë në vitin 2017 në formë huazimi përpara se transferimi të bëhej i përhershëm në verën e 2019, Milan duke paguar 33 milionë euro për Kessié.

Pesë sezonet e tij me AC Milan treguan se Kessie ishte mesfushori i plotë, duke shënuar gola, duke dhënë asistime dhe duke punuar shumë në mbrojtje. Koha e tij në Milano përfundoi në një nivel të lartë me ndërkombëtarin e Bregut të Fildishtë duke ndihmuar klubin për titullin e tyre të parë në Serie A në sezonin 11 në 2021/22.