Mundi kancerin dhe u rikthye për të luajtur: u përshëndet me një nderim emocionues!

Ju jeni 25 vjeç, jeni në kulmin e energjisë dhe jetës suaj, jeni një element kryesor i Atletico Madridit dhe kombëtares spanjolle: po arrini gjithçka që keni ëndërruar gjithmonë.

Pastaj, një ditë, gjithçka papritur duket se po shkatërrohet…

Kjo eshte historia e Virginia Torrecilla, në maj 2020, kur futbollistja spanjolle e lindur në 1994, u diagnostikua me një tumor në tru: ditë dhe muaj të kaluar duke jetuar me frikën më të madhe që jeta mund t’i paraqesë. Do t’ia dalë? A do të jete në gjendje të luftoj dhe të fitoj?

Pas dëshpërimit, megjithatë, si një luftëtare ajo filloi betejën e saj shumë personale.

Ajo luftoi me të gjithë veten për të rikthyer atë që i duhej. Për të qenë në gjendje t’i kthejë jetën.

Dje, 683 ditë pas ndeshjes së fundit dhe 20 muaj pas operacionit delikat për heqjen e tumorit, Virginia u rikthye në fushë.
“Një ditë më thanë se nuk do të luaja më në futbollin profesionist. – pranoi ajo e lëvizur pas lojës – Pothuajse dy vjet më vonë, pas dy vitesh trajtim, rrezatim, kimioterapi dhe sëmundje, unë jam këtu… E bëra”.

Emocioni dhe dridhja e të parit të saj duke prononcuar këto fjalë janë të papërshkrueshme.

Profili i Barçës, pas ndeshjes, ka postuar një video teksa vajzat e tyre festojnë rivalen duke e hedhur në ajër, me fjalët: “Superkupa nuk ishte e vetmja fitore sot”.

Një gjest i mrekullueshëm ai i klubit katalanas.

Edhe pse, thënë sinqerisht, dy fitoret nuk janë as të krahasueshme.