Situata absurde me De Jong: agjenti i fik telefonin Laporta-s, United pret përgjigje. Barcelona i jep dy rrugëzgjidhje

Sipas gazetareve katalanas Albert Roge dhe Toni Juan Marti, e ardhmja e De Jong eshte nje mister i vertete. Ne fakt, sa me shume dite kalojne aq me shume duket qarte se per katalanasit shitja eshte rruga e vetme…

“Shqetësim te Barça me Ali Dursun, agjentin e Frenkie de Jong. Përfaqësuesi ‘mungon’ dhe klubi prej ditësh po tenton të ulet me të ne tryeze dhe te flase per te ardhmen e futbollistit holandez… Në tryezë: transferim te Manchester United ose rinovim me një ulje page…”

Pak dite me pare, Laporta tha: “Ka klube që duan Frankie De Jong, jo vetëm United. Nuk kemi ndërmend ta shesim dhe duam të qëndrojë. Jemi të lumtur që e kemi dhe do të bëj gjithçka për të siguruar që Frenkie të qëndrojë këtu, por ka edhe një problem pagash që duhet të rregullohet…”.

Pas njoftimit të Barcelonës dje nga Andreas Christensen dhe Franck Kessie, klubi mund të fillojë të shkarkojë lojtarët e tij të veçantë në përpjekjet e tyre për të balancuar librat përpara sezonit të ri. Raportet e fundit sugjerojnë se Samuel Umtiti po i afrohet një lëvizjeje te Rennes. Thuhet se francezit i është dhënë leja për t’u larguar nga klubi falas edhe pse kontrata e tij aktuale me Barça nuk skadon deri në vitin 2026.

Megjithatë, sipas Diario SPORT, Barcelona nuk pritet t’i ofrojë të njëjtin privilegj një lojtari tjetër të skajshëm në formën e Martin Braithwaite. Pavarësisht se është përjashtuar nga planet e Xavi për sezonin e ri, danezi nuk është shumë i etur për të kërkuar një largim nga Camp Nou në verë.

Mjedisi i tij nuk ka filluar ende kërkimin për një kërkues të ri dhe mbetet i qetë për momentin. Por kjo nuk do ta detyrojë Barcelonën t’i japë atij letrën e lirisë në një përpjekje për të hequr dorë në mënyrë të dëshpëruar nga shërbimet e tij gjatë verës. Në fakt, katalanasit janë gati t’i marrin gjërat në duart e tyre dhe po flasin me disa klube të Premier League.

Barcelona pret një tarifë prej rreth 8 milionë euro për Braithwaite. Sulmuesi nuk komandon një paketë pagash fitimprurëse në Camp Nou, kështu që nuk do të ishte shumë e vështirë për palët e interesuara të bëjnë një lëvizje për ndërkombëtarin danez këtë verë.

Megjithatë, lojtari duhet të jetë në vullnet me idenë e largimit nga Camp Nou nëse Barcelona do të lehtësojë vërtet veten nga shërbimet e Martin Braithwaite këtë verë. Shumë më tepër mund të zbulohen në javët e ardhshme, pasi Barça ngadalë fillon rinovimin e dëshiruar të skuadrës përpara sezonit të ardhshëm.