ZYRTARE | Milani kryen goditjen e dytë, detajet ekonomike. Por bashkohet me ekipin pas 1 jave

Nënshkrimi i parë i Milanit, sezoni 2022-2023, më në fund është zyrtarizuar. Divock Origi është një lojtar i ri i AC Milan, pas kaq shumë javësh pritje për këtë njoftim tashmë të sigurt.

Sulmuesi belg vjen direkt nga Liverpooli, i cili nuk e rinovoi kontratën e tij e cila i skadoi më 30 qershor. Kontaktet e frytshme me agjentin e Origit i lejuan Paolo Maldinit ta punësonte atë në një transferim të lirë, me një marrëveshje të gjetur tashmë javë më parë.

Origi kishte kryer tashmë kontrollet e zakonshme mjekësore në klinikën La Madonnina javën e kaluar. Nga sot ai mund të konsiderohet si lojtar i Milanit në të gjitha aspektet. Ai nënshkroi një kontratë deri ne vitin 2026.

Megjithatë, ai nuk do të jetë menjëherë pjesë e grupit në dispozicion të Stefano Piolit. Në fakt, sulmuesi sapo është kthyer nga një problem muskulor dhe do të duhet të qëndrojë i qetë për një javë përpara se të mund të fillojë të punojë me pjesën tjetër të shokëve të tij të rinj në Milanello.

Milani ka depozituar kontraten e Divock Origi ne Lega Calcio dhe ka zyrtarizuar transferimin e tij me nje komunikate per shtyp: “AC Milan ka kënaqësinë të njoftojë se ka regjistruar futbollistin e Divock Origi. Sulmuesi belg ka nënshkruar kontratë me klubin kuqezi deri më 30 qershor 2026.

Origi, i lindur në Ostend (Belgjikë) më 18 Prill 1995, u rrit në Sektorët e të Rinjve të Genk dhe Lille, duke debutuar në ekipin e parë me klubin francez në vitin 2013. Pas 89 ndeshjeve dhe 16 golave ​​për Lille, ai u transferua te Liverpool dhe në dy sezonet e para me Reds ai shënoi 21 gola në 77 paraqitje, përpara se të kalonte në huazim te Wolfsburg me të cilin shënoi 7 gola në 36 ndeshje.

Në vitin 2018 ai u rikthye në Liverpool me të cilin shënoi 98 paraqitje të tjera dhe 20 gola, duke fituar 1 Premier League, 1 FA Cup, 1 Kupën e Ligës, 1 Champions League, 1 Superkupë Evropiane dhe 1 Kupën e Botës për Klube.

Origi bëri debutimin e tij në ekipin kombëtar në vitin 2014 dhe krenohet me 32 paraqitje dhe 3 gola për Belgjikën, prej të cilëve u bë golashënuesi më i ri në një Botëror në edicionin 2014”.