ZYRTARE | Sulmuesi shqiptar transferohet në MLS, Juventusi e falënderon dhe i uron fat. Detajet ekonomike

New England Revolution ka blerë sulmuesin Giacomo Vrioni nga klubi italian i Serie A Juventus FC dhe ka nënshkruar me sulmuesin e Italisë dhe të Kombëtares së Shqipërisë me një kontratë “Designated Player” pra Lojtar i Përcaktuar deri ne vitin 2025 ne MLS me një opsion shtesë për një vit tjeter, pra 4 vjet kontrate!

Sipas asaj qe ka njoftuar gazetari Romeo Agresti, ne arkat e Juventusit do te shkojne 3.8 mln euro. Vrioni, 23 vjeç, do të zërë vendin e tretë dhe të fundit të Designated Player, pra atyre me rrogen mbi tavanin e buxhetit te percaktuar te New England-it, si dhe një vend të listës ndërkombëtare, në pritje të marrjes së vizës së tij dhe Certifikatës Ndërkombëtare të Transferimit (ITC).

Vrioni mbërrin te New England pasi shënoi 19 gola në Bundesligën austriake, ndërsa ishte i huazuar me WSG Tirol gjatë sezonit 2021-22. Me 17 ndeshje të sezonit të rregullt dhe katër të tjera në Playoff të Ligës së Evropës dhe në Kupën e Brendshme, Vrioni shënoi gjithsej 21 gola me pesë asistime në 30 paraqitje në të gjitha garat me klubin austriak. Para huazimit, italiani vendas i San Severino Marche bëri 13 paraqitje mes ekipit të lartë të Juventus FC në Serie A dhe ekipit U-23 në Serie C.

“Ne jemi të kënaqur të njoftojmë nënshkrimin e Giacomo Vrionit për një kontratë afatgjatë me New England Revolution. Giacomo na ra në sy me suksesin e tij të fundit të golave ​​në Austri dhe u rekomandua shumë nga disa njerëz vërtet të shquar në sportin tonë”, tha Drejtori Sportiv. Trajneri Bruce Arena. “Mezi pres ardhjen e Giacomos në New England dhe mezi pres të punoj me të. Ai është një fuqizim i mirëpritur për ekipin tonë.”

“Jam i emocionuar të filloj këtë kapitull tjetër të jetës dhe karrierës sime në Boston dhe Major League Soccer me New England Revolution” tha Vrioni. “Kam parë shumë lojtarë të talentuar të vijnë nga Evropa dhe të lulëzojnë në MLS, prandaj besoj se është koha e duhur për të ndërmarrë këtë hap në karrierën time. Mezi pres të takoj së shpejti të gjithë bashkëlojtarët e mi të rinj, trajnerët dhe mbështetësit e Revolution”

Vrioni e filloi karrierën e tij në radhët e të rinjve të Matelica Calcio në provincën e tij të lindjes, Marche, përpara se të kalonte me klubet italiane Sampdoria, Pistoiese, Venezia dhe Cittadella. Sulmuesi shkëlqeu me Sampdoria Primavera (Un-19), duke regjistruar 17 gola dhe gjashtë asistime në 50 ndeshje nga 2015-17. Vrioni iu bashkua Venezia FC për sezonin 2018-19, duke u paraqitur 24 herë në Serinë B.

Një shtetas i dyfishtë i Italisë dhe Shqipërisë, Vrioni përfaqësoi ekipet kombëtare të të rinjve të Italisë në nivelet U-18 dhe U-19 përpara se të kalonte për të përfaqësuar Shqipërinë, atdheun e tij.

Vrioni ka luajtur 6 ndeshje për të moshuarit me Kombëtaren e Shqipërisë që nga debutimi në 2018, duke përfshirë katër paraqitje në UEFA Nations League. Paraqitja e tij e fundit ndërkombëtare erdhi në një miqësore kundër Estonisë në qershor 2022.

Detajet për konferencën hyrëse për shtyp të Vrionit do të bëhen të disponueshme së shpejti. Vrioni do të ketë të drejtë të luajë për New England pasi afati kalimtar veror i MLS të hapet zyrtarisht më 7 korrik.

Me Vrionin të vendosur për të zënë vendin e tretë të lojtarit të caktuar të revolucionit dhe me sulmuesin që do të mbushë 24 vjeç më vonë këtë vit, Revolution do të ketë vetëm në dispozicion një slot per U-22, i cili është mbushur nga mesfushori i blerë së fundmi Dylan Borrero. New England (6-5-7; 25 pikë.) rifillon sezonin 2022 MLS të shtunën, 9 korrik, duke vizituar ne New York City FC në Yankee Stadium.

Sakaq, Juventusi i ka uruar fat me nje komunikate per shtyp duke shtuar se “Vrioni është një nga shembujt më të mrekullueshëm sesi Juventusi rrit talentet e rinj duke i bërë ata të luajnë me U-23 në një ligë shumë konkurruese si ajo e Serisë C, por edhe duke u dhënë atyre mundësinë të maturohen larg Italisë.

Zhvillim, përmirësim dhe ruajtje e marrëdhënieve me klubet e huaja të futbollit, me qëllim promovimin e talenteve dhe krijimin e një rrjeti të virtytshëm bashkëpunimesh. Lejimi i fëmijëve që rriten në ekipet e të rinjve të Juventusit dhe të përjetojnë përvoja cilësore në ligat e huaja.

Ky, me pak fjalë, është “Club 15”, një projekt që sheh Juventusin si protagonist së bashku me kompani nga e gjithë bota, me të cilat bashkëpunon përsa i përket galaktikës së huazimit. Dhe Vrioni është një nga shembujt më të bukur të këtij projekti. Tani për të ka ardhur thirrja nga jashtë dhe i urojmë më të mirat për të ardhmen”.